25 Septemberpark in Helmond wint Nederlandse groenverkiezing en strijdt om Europese titel

02 nov , 20:30 • Helmond
250526 3925 25 Septemberpark
25 Septemberpark
HELMOND – Het 25 Septemberpark in het centrum van Helmond heeft de Nederlandse voorronde van de Green Cities Europe Award 2026 overtuigend gewonnen. Het stadspark kreeg 75 procent van de bijna 600 stemmen die tijdens een landelijke publieksverkiezing werden uitgebracht. Daarmee laat Helmond drie andere steden achter zich en mag het park Nederland vertegenwoordigen in de Europese finale. De internationale prijsuitreiking vindt in januari 2027 plaats in het Duitse Essen.
De uitslag werd maandag 2 november bekend, nadat de stemming om 12.00 uur was gesloten. Een week lang konden belangstellenden via LinkedIn hun voorkeur uitspreken voor vier Nederlandse vergroeningsprojecten.
Naast Helmond waren ook Tilburg, Utrecht en Delft genomineerd. Het grote verschil in stemmen maakt duidelijk dat de Helmondse inzending bij het publiek op aanzienlijk meer steun kon rekenen dan de drie concurrenten samen.

Van honderden parkeerplaatsen naar stadspark

Het 25 Septemberpark is een van de opvallendste veranderingen in het Helmondse centrum van de afgelopen jaren. Op de plek waar rondom de watertoren aan de Torenstraat jarenlang ongeveer 270 auto's konden parkeren, ligt tegenwoordig een park van ruim een hectare.
De herinrichting werd op 11 juni 2025 officieel afgerond met de opening van het park. Het voormalige parkeerterrein veranderde in een landschap met grasvelden, wandelpaden, bomen, bloemen en water.
Bij de aanleg bleven bestaande lindebomen behouden. Sommige daarvan zijn meer dan vijftig jaar oud. Nieuwe bomen, struiken en andere beplanting zorgen voor verdere vergroening van het gebied.
Het park biedt daarnaast ruimte aan spelende kinderen, wandelaars en sporters. Er zijn onder meer speeltoestellen, zitgelegenheden, schaaktafels en een freerunparcours aangelegd.
In 2025 kreeg het freerunparcours bovendien een artistieke toevoeging. De internationaal bekende graffitikunstenaar Kool Koor voorzag de betonnen sportelementen van kleurrijke kunstwerken. Daarmee kreeg het park ook een plek voor moderne straatcultuur.

Terugkeer Stadse Aa belangrijke troef

Een belangrijk onderdeel van de transformatie is het opnieuw zichtbaar maken van de historische Stadse Aa. De beek verdween in het verleden grotendeels ondergronds, maar krijgt in verschillende delen van Helmond opnieuw een plaats in het straatbeeld.
Het water loopt inmiddels ook door het 25 Septemberpark en vormt samen met het Burgemeester Geukerspark een onderdeel van de groeiende groenblauwe structuur in de binnenstad.
De aanwezigheid van water en groen moet bijdragen aan een aangenamere leefomgeving. Bomen bieden schaduw, beplanting helpt bij het tegengaan van hittestress en natuurlijke oevers vergroten de mogelijkheden voor planten en dieren.
Het project sluit daarmee aan bij de ambitie van Helmond om het centrum beter bestand te maken tegen de gevolgen van klimaatverandering.

Helmond verslaat drie andere steden

De landelijke verkiezing bracht vier uiteenlopende projecten samen. In Utrecht maakte een verharde omgeving bij Campus Nimeto plaats voor een groene campus waar onderwijs, natuur en ontmoeting samenkomen.
Delft was vertegenwoordigd door The Urban Woods, waarbij onder meer innovatieve dakvergroening en circulaire bouwoplossingen centraal staan.
Tilburg deed mee met de vergroening van de binnenstad, waaronder het Stadsforum en het Willemsplein.
De verschillen tussen de projecten laten zien dat stedelijke vergroening op uiteenlopende manieren kan worden uitgevoerd. Waar de ene stad inzet op groene daken of schoolomgevingen, koos Helmond voor het veranderen van een groot parkeerterrein in openbare recreatieruimte.
Met driekwart van de stemmen kwam het Helmondse park uiteindelijk als duidelijke winnaar uit de bus.

Watertoren staat inmiddels te koop

Terwijl het vernieuwde park internationale aandacht krijgt, staat de toekomst van de monumentale watertoren nog open.
De gemeente Helmond maakte op 8 oktober 2026 bekend dat het gebouw wordt verkocht. Een eerdere poging om via een erfpachtconstructie een geschikte partij te vinden leverde onvoldoende resultaat op.
Met de verkoop hoopt de gemeente nieuwe mogelijkheden te creëren voor een duurzame invulling van het monument. Belangstellenden kunnen tot 15 november 2026 om 12.00 uur een bod uitbrengen, inclusief een plan voor het toekomstige gebruik.
Daarbij wordt niet uitsluitend naar de financiële opbrengst gekeken. Ook de betekenis voor de stad, de economische haalbaarheid en de aansluiting bij de omgeving spelen een rol.
Een nieuwe bestemming voor de watertoren kan het 25 Septemberpark in de toekomst nog aantrekkelijker maken als ontmoetingsplek.

Europese finale in januari 2027

Door de overwinning in de Nederlandse voorronde gaat het 25 Septemberpark verder naar de internationale Green Cities Europe Award 2026. Daar wordt de Helmondse inzending vergeleken met vergroeningsprojecten uit andere Europese landen.
De prijs is bedoeld voor projecten die bijdragen aan aantrekkelijkere, gezondere en duurzamere steden. Onder meer de kwaliteit van het groen, biodiversiteit, maatschappelijke betekenis en klimaatbestendigheid spelen een rol bij de beoordeling.
De internationale competitie is een initiatief van de European Nurserystock Association en de aangesloten nationale organisaties.
De prijsuitreiking wordt gehouden tijdens IPM Essen, een internationale vakbeurs voor de groene sector die van 26 tot en met 29 januari 2027 plaatsvindt.
Voor Helmond betekent de verkiezingswinst alvast landelijke erkenning voor de veranderingen in het stadscentrum. De gemeente werkt ondertussen verder aan plannen om meer ruimte te geven aan groen, water, wonen en recreatie.
De transformatie van het parkeerterrein aan de Torenstraat vormt daarvan een zichtbaar voorbeeld. Of deze aanpak ook op Europees niveau in de prijzen valt, wordt eind januari duidelijk.
loading

Loading