HELMOND – Bezoekers van Het Speelhuis zitten sinds deze maand op compleet nieuwe stoelen. De zwarte exemplaren die jarenlang het beeld van de theaterzaal bepaalden, zijn deze zomer vervangen door rode stoelen. Een flink deel van het oude interieur verdwijnt echter niet bij het afval: de stoelen worden opnieuw gebruikt in Oekraïne.
De vernieuwing vond plaats tijdens de zomerperiode, toen het theater tijdelijk minder druk in gebruik was. De oude stoelen waren na jarenlang intensief gebruik toe aan vervanging. Vooral bij de zitplaatsen die het vaakst werden gebruikt, begonnen steeds vaker gebreken te ontstaan.
Daarom werd besloten de hele zaal aan te pakken. Het resultaat is direct zichtbaar: waar bezoekers voorheen plaatsnamen in zwarte stoelen, wordt de zaal nu gedomineerd door rood. Daarmee krijgt de theaterzaal een warmere en meer traditionele theateruitstraling.
Stoelen naar Oekraïne
Een aanzienlijk deel van de afgeschreven stoelen kan elders nog jaren mee. Ze worden naar Oekraïne gebracht en daar ingezet bij projecten waar opnieuw gebouwen en voorzieningen worden ingericht.
Onder meer een kerk die wordt herbouwd en een nieuw revalidatiecentrum in Kyiv krijgen stoelen uit Helmond. Daarmee krijgt een deel van het interieur van Het Speelhuis een tweede leven op duizenden kilometers afstand.
Niet alle oude stoelen verlaten Helmond. Drie exemplaren worden opgenomen in de collectie van het Jan Visser Museum. Het museum bewaart al stoelen uit eerdere periodes van het Helmondse theater. Met de nieuwste aanwinst kan ook deze fase uit de geschiedenis van Het Speelhuis worden vastgelegd.
Meer ruimte voor rolstoelen
De vervanging is niet alleen een cosmetische ingreep. Ook de toegankelijkheid van de zaal is verbeterd. Voorheen konden twee rolstoelgebruikers tegelijkertijd een vaste plek krijgen in de theaterzaal. Na de aanpassing zijn dat er vier.
Het Speelhuis onderzoekt bovendien of uiteindelijk zes rolstoelplaatsen gerealiseerd kunnen worden. Ook voor bezoekers die vanuit een rolstoel kunnen overstappen naar een gewone theaterstoel moet het gemakkelijker worden om een geschikte zitplaats te bereiken.
Het theater beschikt daarnaast al over voorzieningen voor bezoekers met een lichamelijke of auditieve beperking. Zo zijn de publieksruimten toegankelijk voor rolstoelgebruikers, is er een aangepast toilet en kan gebruik worden gemaakt van gehoorondersteuning.
Bijzondere plek in Helmond
De vernieuwing van de zaal vormt opnieuw een hoofdstuk in de opvallende geschiedenis van Het Speelhuis. Het oorspronkelijke theater, ontworpen door architect Piet Blom, werd op 29 december 2011 door brand verwoest.
Daarna werd in hoog tempo een vervangend theater gebouwd in de voormalige Onze-Lieve-Vrouwekerk. Wat aanvankelijk als tijdelijke oplossing was bedacht, bleek zo succesvol dat de kerk uiteindelijk de permanente thuisbasis van het theater werd. In 2018 werd een grote verbouwing afgerond waarbij het historische kerkgebouw werd gecombineerd met moderne glazen nieuwbouw.
De grote theaterzaal biedt tegenwoordig plaats aan ruim vierhonderd bezoekers en vormt het hart van het culturele complex.
Ook toneeldoeken worden vervangen
Met de komst van de rode stoelen zijn de werkzaamheden nog niet afgerond. De volgende grote ingreep staat al voor komende maand gepland. Dan worden ook de theaterdoeken in de zaal vervangen.
Voor die oude doeken is, anders dan voor een deel van de stoelen, nog geen nieuwe bestemming gevonden.